469401-2017 - ResultatSverige-Landvetter: Hotelltjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell och konferenstjänster.
Referensnummer: 2017-00565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Köparens dagliga behov av hotell och konferenstjänster i samband med sina tjänsteuppdrag.
Målet är att minska de direkta kostnaderna för hotelltjänster genom att bättre styra till de avtalade hotell som erbjuder den bästa totalekonomin. Samarbetet med hotellet ska leda till rationella, miljömässiga och kostnadseffektiva lösningar, som bidrar till att optimera och utveckla köparens dagliga behov av hotelltjänster.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hotelltjänster hotell 1 – Arlanda
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hotelltjänster hotell 2 – Arlanda
Del nr: 2
Hotelltjänster hotell 3 – Arlanda
Del nr: 3
Hotelltjänster hotell 4 – Arlanda
Del nr: 4
Hotelltjänster hotell 5 – Arlanda
Del nr: 5
Konferenstjänster – Arlanda
Del nr: 6