46945-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudentreprenad elnätstjänster
Referensnummer: 17/00230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en ansökningsinbjudan för entreprenörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät.
ABs kommande upphandling av Huvudentreprenadavtal avseende följande produktområden avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 - 145 kV:
1. Anslutningar
2. Mät
3. Underhåll
4. Projekt
5. Ledningsanvisning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett huvudentreprenadavtal på följande produktområde inom elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 - 145 kV: 1. Anslutningar 2. Mät 3. Underhåll 4. Projekt 5. Ledningsanvisning.
Inledning.
Detta är en ansökningsinbjudan för entreprenörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs kommande upphandling av Huvudentreprenadavtal avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 - 145 kV.
Beskrivning av Kraftringen Nät AB.
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen Energi AB (publ). Kraftringen Energi AB (publ.) är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen Energi AB (publ.) har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder SEK.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Ej kvalificerade ansökande.
Ansökande bolag som ej kvalificerar sig vidare för anbudslämning, kommer att bli informerade på den mejladress som är angiven i TendSign.