See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Andningshjälpmedel
Beskrivning: Andningshjälpmedel är hjälpmedel som kompenserar vid nedsättning av kroppsfunktioner som andning och cirkulation. Utrustningen används av personer med lungfunktionsnedsättning eller lungsjukdom. Inom objektet ingår ventilatorer, befuktare, hostmaskiner, CPAP/Bilevel, avancerad Bilevel och slemsugar. Till samtliga utrustningar tillkommer även förbrukningsmateriel bl.a. masker, näsgrimmor, slangar och bärsystem.
Intern identifierare: SLSO 2023-2112
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa villkor och krav på anbudsgivaren
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generella krav
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 1: Auto CPAP
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 2: Auto Bilevel
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 3: Bilevel ST
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 4: ASV
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 5: Avancerad Bilevel
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 6: Ventilator
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 7: Befuktare till ventilator
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 8: Hostapparat
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 9: Slemsug, stationär
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Anbudsområde 10: Slemsug, portabel
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Anbudsområde 11: Slemsug, mekanisk
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Anbudsområde 12: Helmask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Anbudsområde 13: Näsmask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Anbudsområde 14: Näskuddemask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Anbudsområde 15: Barnmask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Anbudsområde 16: Munmask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Anbudsområde 17: Ansiktsmask/helmask, ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Anbudsområde 18: Helmask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Anbudsområde 19: Näsmask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Anbudsområde 20: Näskuddemask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Anbudsområde 21: Barnmask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Anbudsområde 22: Munmask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Anbudsområde 23: Ansiktsmask/helmask, icke ventilerad
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Anbudsområde 24: Bord till ventilator
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Anbudsområde 25: Munstycke, vinklat
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Anbudsområde 26: Munstycke, rakt
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Anbudsområde 27: Hakband till mask