2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem
Beskrivning: Beställaren har inför denna upphandling har ställt upp och redovisat följande övergripande syften och mål. Upphandlingens syfte är att upphandla och implementera en, så långt som det är möjligt, automatiserad, tydlig, färdigutvecklad, kvalitetssäk-rad och förankrade processer enligt nedan: 1. Bygglovsverksamheten från anmälan och ansökan till slutbesked och arkivering, inkl. tillsyn och OVK 2. Ärendehantering för stadsmätningsverksamheten 3. Ärendehantering av planprocessen från planansökan, samråd och granskning till lagakraftvunnen plan 4. Ärendehantering för bostadsanpassningsverksamheten, från ansökan till utbe-talning 5. Utlämnande av allmänna handlingar 6. Diarieföring 7. Nämndhantering för processerna ovan
Intern identifierare: 2025-17257
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Kontrakt för ärendehanteringsystem.
Intern identifierare: Ärendehanteringssystem