Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elmateriel
Referensnummer: 18/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverken Karlskrona AB och Affärsverken Elnät AB avser att teckna ramavtal för Affärsverken samlade behov av elmateriel, kabel transformatorer och tillhörande logistiktjänster. Avtalet ska gälla under perioden 1.1.2019 t o m 31.12.2021 med möjlighet till ett års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31213000 Distributionsutrustning, 31213300 Kabeldistributionsskåp, 31230000 Delar till eldistributions- eller reglerutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Affärsverken Karlskrona AB och Affärsverken Elnät AB avser att teckna ramavtal för Affärsverken samlade behov av elmateriel, kabel transformatorer och tillhörande logistiktjänster. Avtalet ska gälla under perioden 1.1.2019 .t.o.m 31.12.2021 med möjlighet till ett års förlängning.