469593-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI-Konsulter
Referensnummer: LiU-2023-02563
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att tillhandahålla konsulttjänster inom beslutsstödsverktyget (BI-verktyget) Qlikview och Qlik Sense till framförallt Planerings- och uppföljningsenheten (PLE) vid LiU.
LiU har ett 30-tal applikationer i Qlikview, där transformering pågår till Qlik Sense. Dessa behöver justeras och konverteras till Qlik Sense. I samband med konvertering behöver utveckling och visualisering förbättras. PLE kommer göra en hel del in-house, men söker stöd från en extern leverantör i utvecklingsfrågor, lösningsdesign och bästa praxis.
Förutom ovanstående, kommer utveckling av nya applikationer i Qlik Sense att ske inom olika områden utifrån nya behovsbilder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för BI-Konsulter till enheten PLE.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Förutom ovanstående, kommer utveckling av nya applikationer i Qlik Sense att ske inom olika områden utifrån nya behovsbilder. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Målbild
Målet är att PLE kontinuerligt ska få hjälp, kunskapsutbyte och bästa praxis från leverantören för att öka kunskapen inom enheten.