469702-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse byggmaterial av trä
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal träbaserat skivmaterial
Referensnummer: (inget referensnummer)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44191000 Diverse byggmaterial av trä
II.1.4.
Kort beskrivning
Operan och Dramaten upphandlar ramavtal med en leverantör avseende leverans av träbaserat skivmaterial (främst björkplywood men även annan plywood och lamell) av inrednings/snickerikvalitet. Materialet används för att skapa dekor och scenografi till Operans och Dramatens föreställningar. Leveranserna sker på avropsbasis till angivna adresser i Stockholms län. Avtalsperiod är 2+1+1 år, med beräknad avtalsstart 2019-04-02.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44191200 Trälaminat, 44191500 Komprimerat trä
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen