469858-2018 - ResultatSverige-Umeå: Kylskåp och frysar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror och hushållsmaskiner
Referensnummer: FS 2.1.2-1217-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711100 Kylskåp och frysar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder till upphandling av ramavtal för vitvaror och hushållsmaskiner, bl.a. kyl, frys, mikrovågsugnar, diskmaskiner, dammsugare, vattenkokare, kaffekokare, köksmaskiner.
Avtalet omfattar ej annan elektronik som t.ex. datorer, telefoni, TV och liknande. Avtalet omfattar heller inte störköksprodukter eller industritvättmaskiner.
Upphandlingen är uppdelat i olika grupper vilket innebär att anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en eller flera delar (Grupp 1 Kyl- och frysprodukter, Grupp 2 Tvätt och tork, Grupp 3 Kök). Avtal kan därmed komma att tecknas med flera leverantörer (max 3 leverantörer per grupp). Avrop under avtalstiden från de olika kategorierna/delarna sker enligt särskild fördelningsnyckel samt förnyad konkurrensutsättning enligt "Särskilda villkor".
Inga volymer garanteras.
Alla frågor angående upphandlingen ställs och besvaras i e-Avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1 - kyl och frys
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39721100 Hushållsapparater för matlagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grupp 2 - tvätt och tork.
Del nr: 2
Grupp 3 - kök
Del nr: 3