46990-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av flerbostadshus, Skräddaregatan 1-3.
Referensnummer: 205055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering av flerbostadshus inom fastigheten Orgelbyggaren 2. Projektet omfattar i stort byte av alla installationer, byte badrum, byte kök samt ytskiktsrenovering. Fastigheten innehåller 77 st. lägenheter med storlekar från 1 RoKv till 5 RoK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211310 Byggnation av badrum, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45421151 Montering av kompletta kök, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen