469953-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsarbeten samt pumphus
Referensnummer: 19/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny överföringsledning för fjärrvärme mellan Torsvik kraftvärmeverk och centrala Jönköping med två tillhörande pumphus längs sträckningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112500 Schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen