470018-2018 - ResultatSverige-Västervik: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stationära lyftar - Länsupphandling
Referensnummer: U-011-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av taklyftar för Kommunal Hjälpmedelssamverkan i Kalmar län, (KHS)
Inbjudan
Inköpscentralen i Västervik inbjuder, på uppdrag av Kommunal hjälpmedelssamverkan i Kalmar län (KHS), anbudsgivare nedan kallad leverantör, att lämna anbud på taklyftar med tillbehör helt i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Omfattning
Upphandlingen avser kommunernas behov av taklyftar inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer taklyftar med tillbehör för ca 1 000 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
Upphandlingen avser inköp av taklyftar inklusive montering, demontering, lagerhållning, rekonditionering och recirkulation samt reparation av beställarens taklyftar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen