470023-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad skola, Brandstegen.
Referensnummer: 2016-001023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av grundskola F-9 i Midsommarkransen, Brandstegen, i anslutning till befintlig, numera nedlagd, brandstation. Den färdiga skolan ska rymma 1005 elevplatser beräknas stå klar för inflyttning till HT 2020. Projektet genomförs som utförandeentreprenad med utökad samverkan. Den nybyggda delen ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen