Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst 2021
Referensnummer: UH-2020-174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar utskrift som tjänst ( kommunens interna utskrifter/skrivare) under Q3 2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utskrift som tjänst, förväntad volym under avtalsperioden inklusive optionsår är 706 st TK (skrivare) samt 85 125 600 st utskrivna ark.