470079-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, reparation och material till pelletsanläggningar- och oljebrännare
Referensnummer: GNU 2021/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser service, reparation och leverans av material till pelletsanläggningar- och oljebrännare i Faluns och Gagnefs kommuns samt Gagnefsbostäder fastigheter utifrån de för tiden gällande lagar och föreskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Service och reservdelar Pelletsanläggningar Falu kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 39715200 Värmeutrustning, 39715210 Centralvärmeutrustning, 09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Service och reparationer av pelletsanläggningarna och oljebrännare ska ske på anmodan och utföras utifrån varje kommuns behov. För närvarande är det framförallt reparationer som Beställaren har behov av. Detta då befintlig personal kan utföra flertalet serviceåtgärder själva.
Service och reservdelar Oljebrännare Falu kommun
Del nr: 2
Service och reservdelar Pelletsanläggningar Gagnefs kommun & Gagnefsbostäder AB
Del nr: 3
Service och reservdelar Oljebrännare Gagnefs kommun & Gagnefsbostäder AB
Del nr: 4