470100-2020 - ResultatSverige-HALMSTAD: Ortopediska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopedi
Referensnummer: DNRGS190159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111600 Ortopediska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland upphandlar ortopedisk vård via avtal med privata vårdgivare. Avtalen utgör ett komplement till den ortopediska verksamheten på Hallands sjukhus samt bidrar till att öka tillgängligheten inom vårdområdet i Halland.
Upphandlingen avser ortopedi inom öppen- och slutenvård som erbjuds i Region Halland. I första hand ska Leverantören ta emot och behandla patienter som remitteras från närsjukvård/primärvård, andra specialiteter eller via egen vårdbegäran.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121283 Ortopedisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Halland upphandlar ortopedisk vård via avtal med privata
Vårdgivare. Avtalen utgör ett komplement till den ortopediska verksamheten på Hallands sjukhus samt bidrar till att öka tillgängligheten inom vårdområdet i Halland.