470102-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga
Referensnummer: Af-2020/0029 8613
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga är en utbildningsinsats som ska öka möjligheterna att komma ut
På den reguljära arbetsmarknaden för personer som har teckenspråkig kommunikation. Den innehåller
Tre moduler med en total rikttid om 68 veckor. Modul 1 och 2 är förberedande moduler och modul 3 ska
Genomföras som en Arbetsmarknadsutbildning, AUB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga är en utbildningsinsats som ska öka möjligheterna att komma ut på den reguljära arbetsmarknaden för personer som har teckenspråkig kommunikation. Den innehåller tre moduler med en total rikttid om 68 veckor. Modul 1 och 2 är förberedande moduler och modul 3 ska genomföras som en Arbetsmarknadsutbildning, AUB.