470114-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Tjänster för drift av anläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pannrengöring
Referensnummer: 21/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser pannrengöring med vattenspolning, vattenblästring, vattenbilning samt därmed sammanhängande arbeten (bl.a. återcirkulering/rening av spolvatten). Härefter gemensamt benämnt pannrengöring på Öresundskrafts anläggningar.
Uppskattat årsvolymen är ca. 2 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att levereraBeställarens verkliga behov.
Avtalstiden är planerad till 2 år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till 6 år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 2022-01-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser pannrengöring som förebyggande och avhjälpande underhåll med metoder som vattenblästring, -bilning och robotspolning samt därmed sammanhängande arbeten, härefter gemensamt benämnt pannrengöring på Öresundskrafts anläggningar.
Uppdraget omfattar pannrengöring i pannor, överhettare och economizers.
Upphandlingen avser pannrengöring med vattenspolning, vattenblästring, vattenbilning samt därmed sammanhängande arbeten (bl.a. återcirkulering/rening av spolvatten). Härefter gemensamt benämnt pannrengöring på Öresundskrafts anläggningar.Uppdraget omfattar pannrengöring i pannor, överhettare och economizers.Pannrengöring utförs huvudsakligen under den årliga revisionen, vilken äger rum vecka 20 till vecka 37 på Öresundskrafts anläggningar Filbornaverket, Västhamnsverket och Åkerlundsverket (Ängelholm) och omfattas i dagsläget tre (3) enheter.
FilbornaverketFilbornaverket är ett avfallseldat kraftvärmeverk på 85 MW. Pannan är utrustad med semitorr rökgasrening samt rökgasskrubber med rökgaskondensering och absobtionsvärmepump.VästhamnsverketVästhamnsverket är en pulverpanna (pellets) på 135 MW. Pannan är utrustad med en ångpanna med 12 brännare med tre panneconomizers och ett elfilter som rökgasrening.
ÅkerslundsverketÅkerslundsverket har två fliseldad panna på 24 MW vardera samt två oljeeldade pannor på 12 MW vardera. Fliseldade varmvattenpannorna är utrustade med rökgasrening.
Maximal volym för ramavtalet under hela kontraktstiden med möjliga optioner är 25 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Öresundskraft kan även ha behov av ytterligare pannrengöring under andra tider på året.
Leverantören ska tillhandahålla för tjänsternas utförande erforderlig utrustning och förbinder sig att utföra pannrengöring årets alla månader.
Avgränsning: Öresundskraft ansvarar för ställningar och ställningsarbeten, arbetsluft för tryckluftsverktyg (ej blästringsutrustning), omklädnings- och tvättrum för Leverantörens personal, elektricitet, belysning och vatten i erforderlig mängd. Öresundskraft ansvarar även för containers (gäller ej spolslam) för avfall samt tömning av dessa, Leverantören ansvarar för att avfallshanteringen sker korrekt och utförs löpande.