470128-2017 - ResultatSverige-Karlskrona: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation företagshotell.
Referensnummer: KS2017/4663 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av Företagshotell, inneh. ”moduler”, där varje består av lokal, samt en mindre kontorsenhet. Gemensamt för byggn. företag, finns en enhet i mitten med teknikytor samt omklädning med hygien och matsal. Markarbetena omfattar grundläggning av byggnader, inlastningsväg, gångvägar, vistelseytor, grönytor m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen