Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Communication Service Provision for ATN VDL Mode 2 Datalink for CPDLC
Referensnummer: Ä-2019-009747
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Provision of VDL Mode2/ATN connectivity between aircraft and LFVs Air traffic management (ATM) system within specified area in Sweden to facilitate Controller pilot data link communication (CPDLC).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72710000 Tjänster för lokalt datanät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen