470159-2022 - PlaneringSverige-Skövde: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båttrafik 2025 Koster, Södra Skärgården och Älvtrafiken i Göteborg
Referensnummer: VT 2025:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en förannons inför kommande upphandling.
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik med trafikstart under 2025 med benämningen ”Båttrafik 2025 Koster och Södra Skärgården”. Det är nedanstående båttrafik som planeras att handlas upp:
1. Strömstad, Syd- och Nordkoster och Ramsö;
2. Älvtrafiken i Göteborg (Lilla Bommen, Eriksberg och Klippan m.fl.);
3. Södra Skärgården i Göteborg (Saltholmen, Brännö, Styrsö m.fl.).
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2023. Trafiken omfattar idag totalt 18 tursatta fartyg samt utförs ca 5 miljoner resor per år enligt nuvarande avtal för trafiken.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)