Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påbyggnad parkeringshus Akilles.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser påbyggnad av parkeringshus med 2 våningar som utförs med stomme av Spännbalksystemet. Den totala bruttoarean i befintligt p-hus omfattar 10 617 m2 BTA i 3 våningar och påbyggnaden avser 2 våningar om 3 539 m2 BTA vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompetenskrav betong klass 1-U.