470239-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-GÄVLE: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och supportavtal LUVIT
Referensnummer: RS2019/279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborg läns Landsting har för avsikt att ingå avtal med Grade AB, org. 556521-3120, avseende support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet/kompetensportal LUVIT.
IT systemet används som stöd för utbildningar/kompetensutveckling inom Regionen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen