470285-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Skolmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmöbler Änglandaskolan.
Referensnummer: 17/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39160000 Skolmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser i huvudsak leverans, montering och uppsättning av möbler och annan inredning.
Änglandaskolan är en nybyggd skola i Örebro kommun som startar sin verksamhet augusti 2018. Skolan kommer husera elever från Förskoleklass till årskurs 6, och kommer även inrymma fritidshemsverksamhet. Kapaciteten på skolan är 525 elever i 3 paralleller, och det beräknas vara ca 75-80 personal som har skolan som sin arbetsplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30195900 Whiteboardtavlor och magnettavlor, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31521100 Skrivbordslampor, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39112000 Stolar, 39113200 Soffor, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39121000 Skrivbord och bord, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner, 39516000 Inredningsartiklar, 39531000 Mattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning och beskrivning av upphandlingsobjektet
Uppdraget avser i huvudsak leverans, montering och uppsättning av möbler och annan inredning i enlighet med vad som framgår av detta förfrågningsunderlag.