470356-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster, Naturmiljö
Referensnummer: KS18.1031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Endast allmän naturvärdesinventering, inklusive fördjupad artinventering och andra tillägg enligt standard SS 199000 ingår. Specifika inriktade inventeringar (t.ex. fladdermusinventering, svampinventering) ingår inte.
Uppdraget innebär inventering av områden med beskrivning av strukturer och funktioner som exempelvis hävd, mängd död ved, ingrepp och naturvårdsintressanta kärlväxter, mossor eller lavar beroende på område. I tillämpliga fall ska Natura-habitatet (enligt Naturvårdsverkets riktlinjer) kunna pekas ut.
Om inte annat framkommer vid beställning ska inventerade områden bedömas och klassas enligt kommunens naturvårdsprogram (www.lerum.se).
Uppdragen kommer att variera avseende art och storlek. Uppdrag kommer att avropas enligt rangordning. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre leverantörer, om möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90713000 Miljörådgivning, 92533000 Tjänster i naturreservat, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lerums kommun har avropat tjänster enligt detta ramavtal för ca. 500 000 SEK årligen under de senaste åren. UM lämnar ingen förpliktelse om volymen för avrop.