470361-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: KS 2018/01042.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ekonomisystem inklusive stöd för e-handel. Upphandlingen samordnas av Östra Göinge kommun för Hässleholms kommun, Osby kommun och Östra Göinge kommun. Upphandlande myndigheter avser teckna avtal med driftstart 1.1.2020 och för en tid fram t.o.m. 31.12.2023 med möjlighet till förlängning i nio (9) år, fördelat över tre (3) stycken treårsperioder.
Målet med denna upphandling är att ge Hässleholms kommun, Osby kommun och Östra Göinge kommun (Kommunerna) ett modernt IT-stöd för arbetet med ekonomi i såväl löpande ekonomiadministrativa uppgifter som med det övergripande, strategiska och långsiktiga arbetet.
Ekonomisystemet upphandlas som tjänst (Software as a Service, SaaS-tjänst), med lokal drift eller en kombination av dessa, för att Kommunerna ska kunna lägga fokus på sina kärnuppgifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen