470457-2022 - ResultatSverige-Klippan: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OM- OCH TILLBYGGNAD LJUNGBYHEDSSKOLAN, LJUNGBYHED ETAPP 1
Referensnummer: 22/320
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet går ut på att detaljprojektera och utföra Etapp 1 av om- och tillbyggnad av Ljungbyhedsskolan.
Denna upphandling avser endast Etapp 1, dvs tillbyggnad av byggnad C med tillhörande Utemiljö.
Lågstadiet (C) Etapp 1 – Ingår i denna upphandling
– Tillbyggnad i två plan, längst i norr i vinkel mot byggnad B
– 8 nya basrum med tillhörande grupprum
– Groventréer och toaletter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen