2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för nybyggnad/förnyelse/reparation av VA-ledningar
Beskrivning: Ramavtalet avser arbeten för nybyggnad/förnyelse/reparation av VA-ledningar i Umeå kommun, Vindelns kommun och Nordmalings kommun. Arbeten omfattar såväl schaktfria som traditionella tekniker för ledningsförläggning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116660:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar