470596-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IoT-system för nyttjandegradsanalys
Referensnummer: 2023-O001748
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett nyckelfärdigt IoT-system, inklusive hårdvara, för nyttjandegradsanalys som ska installeras och implementeras i sjukhusmiljö och administrativa lokaler, för optimering och effektivisering av lokaler. Nyttjandegradsanalysen ska primärt stödja behovsprocessen som
föranleder om- och nybyggnation så att det under en begränsad tid kan genomföras mätningar där data sedan kan användas till specifika analyser och beslutsunderlag.
Således efterfrågas inte en generisk IoT-plattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48700000 Verktygsprogram, 48800000 Informationssystem och servrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen