470626-2021 - ResultatSverige-Fagersta: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom arkitekt och konstruktion
Referensnummer: 2021/0187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom arkitekt, konstruktion, landskap samt tillgänglighet enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Ramavtalet omfattar arkitekt-, konstruktörs-, landskapsarkitekttjänster såsom framtagning av handlingar i projektets olika faser såsom förstudie, programunderlag, illustrationer, skisser, programhandlingar, upphandlingsdokument, bygghandlingar, funktionsprogram, tillgänglighetsutlåtande, färdigställande av bygglovshandlingar för mindre projekt etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen