470634-2018 - ResultatSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster avseende utredning VA inom hydrauliska modeller och flödes- och tryckmätning
Referensnummer: KS 18-1010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster avseende utredningsarbeten inom VA. Huvudsakligen bestående av hydrauliska modeller och flödes- och tryckmätning.
Beställaren uppskattar att tjänster kommer att avropas för ca 1 500 000 SEK under det första avtalsåret. Även eventuella efterföljande år kommer uppgå till liknande summa. Några volymgarantier lämnas emellertid inte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90400000 Avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen