470721-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Mätinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av Mätinstrument
Referensnummer: 104-2019/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av mätinstrument genom leasing för att täcka Fastighetsbildningens hela behov. Tillkommande köp förekommer i form av tillbehör till mätinstrumenten och beräknas utgöra c:a 1.000.000 kr.
Produkter och tjänster som omfattas av denna upphandling är:
GNSS-mottagare
Fältdatorer
Totalstationer(TPS) för geodetisk mätning
Tillbehör, reservdelar och förbrukningsartiklar till ovanstående produkter
Servicetjänster kring ovanstående produkter
Utbildning på ovanstående produkter
Planerad avtalstid är 2020-05-01 till 2024-01-31 (med leasingperiod 2020-06-01 till 2024-01-31) med möjlighet för Lantmäteriet till förlängning med upp till 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal kommer att tecknas med en leverantör. I avtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period, utom mängd som kan variera över tiden.
I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande av tjänstens art och karaktär där Lantmäteriet behöver en samarbetspartner för effektiv planering och genomförande av uppdraget, samt en sammanhållande leverans av produkter med hög kompabilitet.
Syftet med avtalstiden och förlängningsoptionen är att skapa bra förutsättningar för Lantmäteriet att anpassa avtal och kommande upphandlingar till kommande teknikskifte.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ske på svenska. Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska. Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.