470722-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hästhagsskolan, om-, ny- och tillbyggnad
Referensnummer: Dnr: 2020-00109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av hus G, H, J, K samt två nya utvändiga förrådsbodar, hus M och hus L.
Objektet avser ombyggnad av hus A, B, C samt till viss del även arbeten i hus D och E.
Objektet avser även skolgårdsupprustning med nya lekredskap.
Total bruttoarea ca 11 300 m2.
Behandlad tomtarea ca 15 000 m2.
I hus F finns en förskola som kommer vara verksam under hela byggtiden, barn och personal m fl kommer att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdet.
I hus D finns 2 st lägenheter/privata bostäder som hyrs ut.
Byggnaderna hus G och hus H ska vid nybyggnation miljöcertifieras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 260 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen