470819-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende informationssäkerhet.
Referensnummer: RS 2017-04510
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster avseende informationssäkerhet som stöd för arbetet med Informationssäkerhetsprogram 2020 som innebär att våra kommuner i VGR efter genomfört arbete skall ha påbörjat/infört ett ledningssystem för informationssäkerhet(LIS) och genomfört ett systematiskt informations-klassificeringsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222100 Strategisk granskning av informationssystem eller informationsteknik, 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen