Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skotare till Södra Viken
Referensnummer: UPH/2022:5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skotare för att bedriva utbildning på naturbruksprogrammet inriktning skog. Sunne Gymnasieskola Södra Viken avser leasa skotare med start hösten 2023 (ca 9 månader/läsår) till skolans elever för undervisning. Vid läsårets slut återlämnas skotaren och vid nästa läsårs början påbörjas ny leasingperiod med ny skotare. Avtalet sträcker sig över 3 läsår (=ca 27 månader), med möjlighet att förlänga ytterligare ett läsår. Uppskattad driftstid ca 400-500 timmar/skotare och läsår. Antal skotare ca 4-6 per läsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16000000 Jordbruksmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avser leasing av skotare till Södra viken.