470927-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Hamnanläggningsarbeten
Koncessionsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expansion of the New Port of Luleå
Referensnummer: KLF 2023/971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
The purpose with this procurement is to find a concession partner to the Port of Luleå with knowledge and experience of designing, building, financing, operating and maintaining a modern port.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34931000 Anläggning till hamnar, 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45213322 Byggnation av järnvägsterminal, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 63721200 Hamndrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen