Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt och hyra av arbetskläder för personal inom boenden
Referensnummer: KLF 2020/1124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av tvätt samt hyra av arbetskläder till personal inom boenden.
Målsättningen är att tillse att personalen inom boendena får en enhetlig neutral klädsel som har ett mer vardagligt utseende (ej klassisk vårdklädsel).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen