471034-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Brandskyddsanordningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydd
Referensnummer: 20-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44482000 Brandskyddsanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
HBV upphandlar ramavtal avseende Brandskydd.
Upphandlingen är uppdelad i åtta (8) olika anbudsområden.
Inom anbudsområde A1-A7 ingår produkter och tjänster avseende brandredskap, utbildningar och konsulttjänster inom brandskydd.
Inom anbudsområde BV ingår produkter avseende brandvarnare och brandfiltar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24951210 Pulver för brandsläckare, 31440000 Batterier, 31625200 Brandlarmssystem, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 44482200 Brandposter, 45343000 Installation av brandskydd, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen