471043-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
18-0691_Ramavtal Specialtvätt & Kemtvätt
Referensnummer: 18/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser specialtvätt och kemtvätt.
Omfattar tvätt och efterbehandling inklusive hämtning och lämning av egenägt/kundägt gods.
Exempel på kemtvätt är kostymer, skjortor och blusar men även mattor, gardiner, sofföverdrag mm.
Med specialtvätt (vattentvätt/kemtvätt) avses i första hand scenkläder som kräver extra varsam efterbehandling.