471116-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av varumärkesbyrå
Referensnummer: 21/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att, i ett nära samarbete med Musikverket, skapa och utveckla varumärkesarkitektur och varumärkesstrategier för Musikverket och de varumärken som ska finnas under Musikverkets paraply.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Statens Musikverk inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen av ramavtal för varumärkesbyrå.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Förutsättningarna för att delta i upphandlingen redovisas i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är:
Statens Musikverk (nedan Musikverket)Organisationsnummer: 202100-3666Postadress:Box 16326103 26 StockholmBesöksadress:Sibyllegatan 2Stockholm
Uppdraget omfattar att, i ett nära samarbete med Musikverket, skapa och utveckla varumärkesarkitektur och varumärkesstrategier för Musikverket och de varumärken som ska finnas under Musikverkets paraply. Se närmare beskrivning av uppdraget under kapitel 3 Krav på tjänsten.
Det uppskattade värde på upphandlingen uppgår till ca 2 000 000 kronor för hela ramavtalsperioden.
Maximalt värde som får avropas under hela ramavtalsperioden är 2 500 000 kr.
Musikverket avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingsförfarande
Ramavtalsperiod
Ramavtalsperioden är 2 år från avtalets tecknande med möjlighet för Musikverket att förlänga avtalet med ett (1) + ett (1) år. Ramavtalet kan som längst pågå i fyra (4) år.
Eventuell förlänging ska meddelas skriftligen av Musikverket senast tre (3) månader före utgången av avtalstiden. Om en förlängning av avtalet inte sker upphör ramavtalet att gälla utan föregående skriftlig uppsägning.