Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd miljö- och kvalitetsledning.
Referensnummer: UH2017-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72224200 Planering av system för kvalitetssäkring
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB har behov av konsultstöd gällande miljö- och kvalitetsledning för löpande arbete och kommande kvalitetscertifieringen. För att kunna utföra vår kärnverksamhet samla in, behandla och avyttra avfall från våra nio ägarkommuner.
Planerad avtalstid är 3 + 1 + 1 år där SÖRAB har för avsikt att teckna ramavtal med 2 rangordnade leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 90710000 Miljöledning, 90714200 Företagsmiljörevisioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen