471205-2021 - ResultatSverige-Solna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulter
Referensnummer: 2.3.1-00568-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
UHR:s syfte med denna ramavtalsupphandling är att teckna ramavtal avseende it-resurskonsulter för att säkerställa tillgången till utvecklingsresurser avseende de olika system som används inom verksamheten.
Konsulter ska kunna fylla tillfälliga eller längre behov som uppstår hos UHR till följd av exempelvis kortare eller längre arbetstoppar, anställd personals sjukdom, tjänstledighet och/eller i väntan på nyrekrytering. Tidsperioden kan omfatta kortare tidsperioder från enstaka timmar.
Upphandlingen är indelad i två separata anbudsområden, se närmare om detta under rubrik 1.4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Systemutveckling och systemförvaltning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde Drift, systemadministration och användarsupport
Del nr: 2