47128-2021 - ResultatSverige-Kungsbacka: Sophämtning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning Kungsbacka kommun
Referensnummer: 20/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av att samla in och transportera matavfall, brännbart restavfall, grovavfall, trädgårdsavfall, latrin, slam och filtermaterial från enskilda avloppsanläggningar samt fettavfall från fettavskiljare och farligt avfall från hushåll i Kungsbacka kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen