47132-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Takläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Kikaren 15 - Omläggning av tak.
Referensnummer: Dnr 2019/191-2.5.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261210 Takläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsannons/förhandsinformation gällande en omläggning av hela taket på kv. Kikaren 15.
Fastigheten är grönklassad och uppdelad i lokaldel samt bostadsdelar på flyglarna. Lokaldel med bef. verksamhet i form av skola.
All plåt samt alla takpannor inkl. strö & bärläkt. All underlagspapp byts ut samt byte av samtliga plåtdetaljer.
Utförandetid är planerad att utföras från maj 2019 och framåt, indelad i flera huvuddelar i en totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen