471360-2019 - ResultatSverige-Linköping: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemisk-tekniska produkter
Referensnummer: UC-2018-315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar leverans av kemisk-tekniska produkter till Region Östergötland.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden, tilldelning sker enligt upphandlingsdokumentets prismatriser. Avtalsformen är ramavtal.
Anbud kan lämnas på följande områden:
3.2 Handdesinfektionsmedel
3.3 Handdesinfektionsmedel Preoperativt
3.4 Desinfektionsmedel ytor
3.5 Desinfektionsservetter
3.6 Våtservett baby
3.7 Tvål, duschtvål och schampo
3.8 Hand- och hudvårdsprodukter
3.9 Tvättkräm/Tvättbalsam
3.10 Maskindiskmedel
3.11 Tvättmedel
3.12 Rengöringsmedel
3.13 Övrigt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar leverans av kemisk-tekniska produkter till Region Östergötland, exempelvis handdesinfektion, ytdesinfektion, tvål, schampo, diskmedel, tvättmedel, maskindiskmedel, ögondusch m.m.