471390-2019 - ResultatSverige-Karlskrona: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds/varselkläder samt kläder för förskolepersonal
Referensnummer: KS 2017/5094 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skydds/varselkläder samt kläder för förskolan till Karlskrona kommuns personal.
Kläder till kök, vård och städ är redan avtalade.
Som option finns möjlighet för AB Karlskronahem att avropa från avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se kort beskrivning ovan