471591-2018 - PlaneringSverige-Tyresö: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av infrastruktur Östra Tyresö och Tyresövägen i strategisk partnering för Tyresö kommun
Referensnummer: 2018/KSUH 0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun kommer inom en snar framtid att annonsera en större upphandling av anläggningsarbeten där entreprenaden ska genomföras i strategisk partering.
Idag arbetar kommunen i snabb takt för att utveckla Östra Tyresö från fritidshusområden till mer permanentboende. Kommunalt vatten och avlopp, nya vägar samt kanalisation och ny belysning ska anläggas. Utbyggnaden kommer att ske etappvis med en planering fram till ca år 2025. Samtidigt pågår planering av framkomlighetsåtgärder (gångtunnlar, rondeller och ett tredje körfält) längs med Tyresövägen från Bollmoravägen till Strandallén med en planering fram till ca år 2024.
Se bifogad dokumentation för mer information om Tyresö, hur vi ser på partnering och vad uppdraget innebär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvuddelarna i upphandlingen består av etapper från utbyggnaden av omvandlingsområdena i Östra Tyresö samt framkomlighetsåtgärder (gångtunnlar, rondeller och ett tredje körfält) längsmed Tyresövägen från Bollmoravägen till Strandallén