Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SLSO 95:10 Karolinska
Referensnummer: 18/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus, Scheelelabbet, Hyresgästanpassning 1 pl 04 och pl 05.
Scheelelabbet har byggts för en hyresgäst och fastigheten ska nu anpassas för flera hyresgäster. Hyresgäst 1 kommer nyttja ca 3600kvm i två plan varav laboratorieverksamhet i ca 1300kvm.
Laboratorieverksamheten kommer i huvudsak vara inriktad mot forskning. Övriga ytor är kontor (kontorsceller), mötes-konferensdel och personaldel.
Man kommer nyttja befintliga systemväggar och glaspartier i omfattning i kontor och labb.
Hyresanpassning 1 är planerad att utföras mellan v0119 och v2519.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyresgästanpassningar, 3600kvm i två plan varav laboratorieverksamhet i ca 1300kvm.