471592-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillbehör för personlig identifiering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tredjepartsanslutning till HSA-katalog och SITHS-kort
Referensnummer: 2.2-3353-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30191140 Tillbehör för personlig identifiering
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens institutionsstyrelse (SiS) avser att upphandla en tjänst för tredjepartsanslutning till den nationella HSA-katalogen samt till identifieringstjänsten SITHS. Tjänsten ska levereras av ett av Inera AB godkänt ombud för HSA och SITHS.
Tjänsten ska vara en fullservicetjänst där leverantören lägger in och underhåller SiS information i HSA-katalogen, ger ut och levererar de SITHS-kort med tjänstecertifikat som SiS beställer samt tillhandahåller utbildning och support.
För närvarande har SiS 34 institutioner, geografiskt spridda i Sverige. Korten ska levereras till institutionerna, där det ska finnas lokala korthandläggare som delar ut SITHS-korten. SITHS-korten används vid inloggning i patientjournalsystemet TakeCare. SiS beräknar att an talet ordinarie SITHS-kort som kommer att användas i myndigheten samtidigt kommer vara omkring 380. Utöver de ordinarie korten kommer SiS också behöva ett fåtal reservkort hos institutionerna, totalt ca 34 st.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
HSA är en elektronisk katalog som innehåller kvalitetssäkrade uppgifter om personer, funktioner och enheter i Sveriges kommuner, landsting och privata vårdgivare. SITHS är en tjänstelegitimation för både fysisk och elektronisk identifiering.
För närvarande har SiS 34 institutioner, geografiskt spridda i Sverige. Korten ska levereras till institutionerna, där det ska finnas lokala korthandläggare som delar ut SITHS-korten. SITHS-korten används vid inloggning i patientjournalsystemet TakeCare. SiS beräknar att antalet ordinarie SITHS-kort som kommer att användas i myndigheten samtidigt kommer vara omkring 350. Utöver de ordinarie korten kommer SiS också behöva ett fåtal reservkort per institution, totalt ca 34 st.