Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikavtal Trelleborg stad och region.
Referensnummer: Dnr 333/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av drift av linjelagd kollektivtrafik med buss i Trelleborg stad och region (”Trafikuppdraget”). Trafikuppdraget utförs inom ramen för Skånetrafikens verksamhet, värderingar och mål, med det övergripande målet att utveckla trafiken mot nöjdare och fler kunder. Trafikstart för Trafikuppdraget är vid tidtabellsskiftet i dec. 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen