471709-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom fundraising
Referensnummer: LiU-2022-02020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet avser upphandla konsulttjänster inom fundraising.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LiU är beroende av extern finansiering för att upprätthålla och främja hög kvalitet i sin forskning. Privata donationer blir allt viktigare för universitet och högskolor i Sverige för att långsiktigt kunna bedriva forskning och utbildning av högsta kvalitet. LiU Donation är etablerat som universitetets centrala verksamhet för LiU:s donationsfrämjande arbete, s.k. fundraising, med uppdraget att hantera filantropiska gåvor och donationer till LiU samt koordinera arbetet med både universitetsanknutna och självständiga stiftelser.
LiU kommer de närmaste åren att vidareutveckla fundraisingverksamheten till att innefatta både filantropiska gåvor samt strategiska företagssamarbeten. LiU är i behov av rådgivning och stöd för fundraising och har för avsikt att med denna upphandling finna en leverantör som ska bistå LiU med att vidareutveckla fundraisingarbetet.